Rybárske navijaky

Rybárske navijaky sú spolu s rybárskym prútom jedným z najdôležitejších doplnkov, ktoré sú pri rybolove nevyhnutné (pokiaľ nelovíte na bič). Spoľahlivý rybársky navijak je základom úspechu každého rybára.

Zobraziť viac arrow_drop_down

Hlavnou funkciou navijaka je skladovanie vlasca, vďaka čomu je možné loviť aj na väčšiu vzdialenosť ako s bičom. Samozrejme je užitočný aj pri samotnom zdolávaní rýb.

 

Rybárske navijaky možno klasifikovať niekoľkými spôsobmi. Rozlišujeme centrepinové (muškárske navijaky), multiplikátory a klasické smekacie rybárske navijaky. 

 

Muškárske navijaky sa v modernej dobe používajú len pri muškárení.

 

Multiplikátory sa používajú najmä pri morskom rybolove alebo ako navijaky na sumce, či baitcastové navijaky (prívlačové multiplikátory).

 

Navijak na ryby sa skladá z rôznych komponentov. Kľučka slúži na pohon navijaka pri navíjaní a zdolávaní rýb. Cievka navijaka uskladní vlasec a preklapač pomáha pri nahadzovaní alebo navíjaní vlasca. Brzdový systém udržiava vlasec pod kontrolou počas zdolávania rýb. 

 

Rybárske navijaky sa vyrábajú s rôznym brzdovým systémom. Rybárske navijaky s prednou brzdou – zvyčajne prívlačové navijaky - sú obľúbené najmä u prívlačiarov. Naopak navijaky so zadnou a bojovou brzdou sú preferované plavačkármi. Navijaky baitrunner (navijak s voľnobežnou brzdou), či kaprárske navijaky používajú hlavne kaprári. Sú však obľúbeným typom aj pre tých, ktorí lovia dravé ryby so živou nástrahou. 

 

Pre kaprárov sú najobľúbenejšie navijaky Shimano a navijaky Fox, nakoľko sú mimoriadne spoľahlivé a kvalitné. Menšie kaprové navijaky alebo väčšie prívlačové navijaky používajú aj feedristi, keďže vyhovujú požiadavkám navijaka na feeder.

 

Navijaky Okuma majú v ponuke rôzne univerzálne modely a navijaky Delphin disponujú s dobrým pomerom ceny a kvality.

 

Modely navijakov sa číslujú aj podľa veľkosti. Tie najmenšie modely môžu mať označenie 500 a najväčšie až 10 000. Veľkosť navijaka sa určuje najmä podľa kapacity cievky, veľkosti a výkonu. 

 

Ďalším dôležitým parametrom je prevod, napr. 5,2:1, ktorý udáva, koľkokrát sa rotor otočí okolo svojej osi počas jedného otočenia kľuky.

sync
Načítavajú sa produkty ...