Rybárske navijaky sú spolu s rybárskym prútom jedným z najdôležitejších doplnkov, ktoré sú pri rybolove nevyhnutné (pokiaľ nelovíte na bič). Spoľahlivý rybársky navijak je základom úspechu každého rybára.
Hlavnou funkciou navijaka je skladovanie vlasca, vďaka čomu je možné loviť aj na väčšiu vzdialenosť ako s bičom. Samozrejme je užitočný aj pri samotnom zdolávaní rýb.
Rybárske navijaky možno klasifikovať niekoľkými spôsobmi. Rozlišujeme centrepinové (muškárske navijaky), multiplikátory a klasické smekacie rybárske navijaky.
Muškárske navijaky sa v modernej dobe používajú len pri muškárení.
Multiplikátory sa používajú najmä pri morskom rybolove alebo ako navijaky na sumce, či baitcastové navijaky (prívlačové multiplikátory).
Navijak na ryby sa skladá z rôznych komponentov. Kľučka slúži na pohon navijaka pri navíjaní a zdolávaní rýb. Cievka navijaka uskladní vlasec a preklapač pomáha pri nahadzovaní alebo navíjaní vlasca. Brzdový systém udržiava vlasec pod kontrolou počas zdolávania rýb.
Rybárske navijaky sa vyrábajú s rôznym brzdovým systémom. Rybárske navijaky s prednou brzdou – zvyčajne prívlačové navijaky - sú obľúbené najmä u prívlačiarov. Naopak navijaky so zadnou a bojovou brzdou sú preferované plavačkármi. Navijaky baitrunner (navijak s voľnobežnou brzdou), či kaprárske navijaky používajú hlavne kaprári. Sú však obľúbeným typom aj pre tých, ktorí lovia dravé ryby so živou nástrahou.
Pre kaprárov sú najobľúbenejšie navijaky Shimano a navijaky Fox, nakoľko sú mimoriadne spoľahlivé a kvalitné. Menšie kaprové navijaky alebo väčšie prívlačové navijaky používajú aj feedristi, keďže vyhovujú požiadavkám navijaka na feeder.
Navijaky Okuma majú v ponuke rôzne univerzálne modely a navijaky Delphin disponujú s dobrým pomerom ceny a kvality.
Modely navijakov sa číslujú aj podľa veľkosti. Tie najmenšie modely môžu mať označenie 500 a najväčšie až 10 000. Veľkosť navijaka sa určuje najmä podľa kapacity cievky, veľkosti a výkonu.
Ďalším dôležitým parametrom je prevod, napr. 5,2:1, ktorý udáva, koľkokrát sa rotor otočí okolo svojej osi počas jedného otočenia kľuky.