Baitrunner navijaky

Baitrunner navijaky nie sú nevyhnutnou súčasťou len vo výbave kaprárov. V modernom rybolove navijaky baitrunner patria do povinnej výbavy feedristov, a takisto aj pre špecialistov na lov dravcov so živými nástrahami.

Zobraziť viac arrow_drop_down

Tento brzdový systém sa nachádza na spodnej strane navijaka a nastavuje sa pomocou gombíkového mechanizmu. V prípade, že baitrunner brzda je zapnutá, tak sa cievka otáča voľne bez brzdenia. Keď príde záber, ryba môže voľne plávať s vlascom bez akéhokoľvek odporu. 

 

Pri love dravcov na živú nástrahu je to veľká výhoda, pretože ryba môže až neskôr pocítiť, že niečo nie je v poriadku. Odtiaľ pochádza aj názov navijaka, keďže navijaky s voľnobežnou brzdou boli vyvinuté predovšetkým na lov dravcov a až neskôr si ju obľúbili kaprári, či špecialisti na boliesov. Pre nich je baitrunner navijak užitočný aj vtedy, keď nemôžu byť v blízkosti prútov. Pokiaľ majú baitrunner brzdu zapnutú, ryby nemôžu ukradnúť prúty zo stojanov.

 

Rybárske navijaky s baitrunner brzdou sú populárne aj medzi feedristami, pretože moderné feederové prúty sú vhodné aj na lov kapitálnych rýb.

 

Pri používaní baitrunner navijakov si treba zvyknúť, že keď otočíte kľučku navijaka, vypne sa baitrunner brzda a zapne sa klasická predná brzda, preto je potrebné ju vypnúť pred zaseknutím. Silu baitrunner brzdy je možné nastaviť v stanovenom rozsahu. Čím silnejšie ju nastavíte, tým ťažšie ryba ťahá vlasec z cievky, čo je vhodné napríklad pri riečnom rybolove, kde vlasec podlieha tlaku prúdu. Ak je brzda nastavená voľnejšie, vlasec môže ľahko a rýchlo vybehnúť z cievky. 

 

Medzi najobľúbenejšie navijáky s voľnobežnou brzdou patrí baitrunner Shimano a Okuma. Shimano baitrunner navijaky sú na trhu žiadané, pretože ich názov je zárukou kvality a spoľahlivosti. Navijak Okuma baitrunner (hlavne Longbow) je tiež obľúbený pre svoj vynikajúci pomer ceny a kvality a je tradičnou, spoľahlivou značkou.

sync
Načítavajú sa produkty ...