Kaprárske udice

Každý kaprár potrebuje kvalitné kaprárske udice, ktoré možno použiť aj na ďaleké nahadzovanie. Dobrá udica na kapra musí spĺňať niekoľko kritérií. V prvom rade musí mať rezervu na zdolávanie kapitálnych rýb, a to aj v náročnom teréne.

Zobraziť viac arrow_drop_down

Udice na kapre by mali mať dostatočnú pružnosť, aby sa pri love na veľké vzdialenosti ryba predčasne nevypla z háčika. Blank by mal byť vhodný aj na nahadzovanie do veľkých vzdialeností. Kaprové prúty musia mať aj kvalitné očká, ktoré by nemali byť ťažké, pretože by preťažovali blank. Výplne očiek by mali zniesť aj použitie hrubších šnúr a taktiež pomáhať efektívnejšiemu nahadzovaniu. 

 

Moderné kaprárske udice sú dvoj, alebo trojdielne, ale stále sa vyrábajú aj teleskopické kaprové udice, nakoľko sú tieto modely praktickejšie pri preprave.

 

Dvoj, či trojdielne kaprárske prúty sa vo všeobecnosti vyrábajú v dvoch typoch. Jedným z nich je obľúbený elegantný dizajn korkovej rukoväte, ktorý uprednostňujú nadšenci klasického lovu. Druhou je minimalistická rukoväť s EVA penou. Tieto kaprárske prúty sa ľahšie čistia a sú menej háklivé na manipuláciu.

 

Najčastejšie používané moderné kaprárske udice sú dlhé 3,6 - 3,9 metra a majú vrhaciu záťaž 3 - 3,5 lb. Na trhu sú aj ľahšie udice na kapra so záťažou 2,5 - 2,75 lb, ktoré možno použiť aj na lov mrien a väčších pleskáčov. Okrem týchto všeobecných parametrov nájdete v ponuke aj špeciálne kaprové prúty ako sú spodové, markerové alebo stalkerové prúty. 

 

Kaprové udice typu spod sa používajú najmä na kŕmenie s raketou, zatiaľ čo markerové prúty sú navrhnuté na nahadzovanie markerových plavákov. Tieto kaprárske udice sú silnejšie, pretože sú určené na nahadzovanie pomerne veľkej záťaže. 

 

Kaprárske prúty typu stalker sú kratšie a mäkšie ako klasické kaprové prúty. Tieto udice na kapra sú určené pre aktívnych rybárov, ktorí sú neustále v pohybe.

sync
Načítavajú sa produkty ...