Udice na ryby

Dušou rybárčenia je udica na ryby a na každý spôsob rybolovu existuje iná rybárska udica. V prvom rade rozlišujeme rybárske udice vhodné na lov bielych rýb a na dravce. Môžete si kúpiť rybárske udice špeciálne na kapre, ale aj rybárske prúty na šťuky alebo pleskáčov. Rybárske prúty môžu byť vyrobené aj bez očiek, napríklad biče a skladacie prúty (deličky). Tieto modely sú určené na biele ryby. 

Zobraziť viac arrow_drop_down

Medzi udice s navijakom a s očkami patrí feederka, match udica a bolonéza, ktoré sú určené na biele ryby pri love na ťažko a na plávanú. Okrem týchto udíc existujú aj kaprové prúty. Pre milovníkov dravcov sú tu prívlačové prúty a muškárske prúty.

 

Rozhodujúcim parametrom pri výbere udice je počet dielov. Existujú viacdielne rybárske prúty ako dvojdielne a trojdielne kaprové udice, jedno alebo dvojdielne prívlačovky, trojdielne feederky a match udice či dvoj alebo štvordielne muškárske prúty. Samostatnou kategóriou sú deličky, ktoré sa môžu skladať z viacerých častí v závislosti od ich dĺžky.

 

K dispozícii sú aj teleskopické udice, ktoré sú praktické vďaka krátkej prepravnej dĺžke.

 

Pri udici na ryby je dôležitá jej dĺžka. Prívlačové prúty sú k dispozícii aj v krátkych dĺžkach okolo 1,50 metra, ale existujú aj verzie s dĺžkou 3,30 metra. Deličky sú k dispozícii v dĺžkach až do 14,50 metra. Vo všeobecnosti majú match udice, kaprové prúty a feederové prúty dĺžku 3,90 metra, zatiaľ čo priemerná dĺžka bolonézových prútov je 7 metrov.

 

Ďalším dôležitým parametrom udice na ryby je vrhacia záťaž, ktorá určuje optimálnu celkovú hmotnosť nástrahy alebo náčinia, ktoré možno s prútom použiť. 

 

Rybársky prút má ešte jeden zásadný parameter a to akcia s označením A-B-C, t. j. akcia špičková, semi parabola a plná parabola. Tým sa určuje, od ktorej časti začne prút pracovať. Pri prútoch s akciou A pracuje najmä špička, pri akcii C je to celé telo prúta.

sync
Načítavajú sa produkty ...