Sumcové a morské prúty

Na lov sumcov je nevyhnutný robustný sumcový prút s dostatočnými rezervami. Ak sa chystáte chytať veľké ryby v sladkej vode alebo dokonca v morských podmienkach, musíte zvoliť morské prúty alebo sumcové prúty.

Zobraziť viac arrow_drop_down

Udice na sumca možno rozdeliť do rôznych kategórií podľa ich použitia. Sumce môžete loviť prívlačou, vábením, na ťažko, na plavák alebo na trhačku. Každý spôsob lovu si vyžaduje rôzne udice inými vlastnosťami. Sumce sú jedným z našich najťažších súperov, preto nepodceňujte vlastnosti udice na sumca.

 

Na lov sumcov z člna postačuje kratšia udica na sumca s dĺžkou 1,802,10 metra. Vrhacia záťaž by sa mala zvoliť podľa veľkosti nástrahy, cca. v rozmedzí 70-150 g alebo aj vyššie. Na prívlač z brehu môžete použiť sumčiarske udice s dĺžkou 2,40-2,70 m a vrhacou záťažou do 200 g, pretože pri prívlači z brehu budete musieť byť na ryby ešte tvrdší.

 

Ak chcete loviť pomocou vábničky, musíte zvoliť kratšie sumcové udice s dĺžkou do 2 m, ale s vrhacou záťažou okolo 200-250 g.

 

Pri love z brehu, na plávanú, na ťažko alebo na trhačku sa používajú sumcové prúty s dĺžkou od 2,40 do 3 m. Dlhšie sumcové prúty umožňujú loviť na väčšie vzdialenosti a pri love na trhačku je nevyhnutné, aby bol prút naklonený v určitej výške, čo zabezpečí úspešné zaseknutie.

 

Slabšie morské prúty možno použiť aj na lov sumcov, rovnako ako silný sumcový prút môže byť dobre využiteľný pri výpravách na more. Morské prúty sú zvyčajne krátke, ale pevné. Vrhacia záťaž môže byť až 500 gramov. Dĺžka bežne používaných prútov na morský rybolov z lode je tiež okolo 2 metrov ako je to bežné pri udicach na sumca. Morské prúty musia byť takisto pevné a nekompromisné, nakoľko morské ryby sú v oveľa lepšej kondícií ako naše sladkovondé druhy.

sync
Načítavajú sa produkty ...