Príprava na príchod mačky: Ako ju zoznámiť s novým domovom?

Príprava na príchod mačky: Ako ju zoznámiť s novým domovom?

Obsah

Prvé dni v novom domove bývajú pre mačku najstresujúcejšie, preto je dôležité ich jej čo najviac uľahčiť. 

Príchod mačky domov

Pripravte si bezpečný a tichý priestor, napríklad voľnú izbu alebo vašu spálňu. Tento priestor by mal byť uzavretý a mali by ste do neho umiestniť všetky veci, ktoré ste si pre mačku pripravili (misky, toaleta, pelech, hračky). ​

Mačky sa rady skrývajú, preto by ste svojej novej mačke mali poskytnúť viac miest na úkryt – krabica, krytý pelech a podobne. Nová mačka by mala v tomto priestore stráviť aspoň 3 - 4 hodiny, aby sa zoznámila s novými vecami, pachmi a zvukmi. Spočiatku strávte nejaký čas v miestnosti hraním sa a vzájomným spoznávaním. 

Hovorte na svoju mačku upokojujúcim tónom a začnite ju zoznamovať s vaším hlasom a menom, ktoré ste jej vybrali. Keď si mačka nájde miesto na odpočinok a zdá sa, že sa cíti pohodlne, otvorte dvere a nechajte mačku, aby sama preskúmala ďalší priestor. 

Ak je mačka menej prítulná, menej žerie a pije, skrýva sa alebo sa dokonca správa trochu agresívne, neznepokojujte sa, je jednoducho vystresovaná. Nechajte ju v jednej miestnosti niekoľko dní, pokým nebude trochu odvážnejšia. 

Väčšina mačiek ťažko znáša zmenu prostredia. Mnoho adoptovaných mačiek sa prvých pár dní, dokonca až týždeň schováva. Buďte na to pripravení a nechajte mačke priestor rozhodnúť sa, kedy je pripravená spoznať vás a ostatných členov rodiny. 

Na čo dávať pozor

Chráňte svoju mačku pred únikom cez dvere a okná. Mačka nemá úplne vyvinutú kľúčnu kosť, preto sa dokáže prepchať cez nedostupné úzke miesta. Kam totiž prejde jej hlava, prejde aj celé telo. Mačky sa vopchajú za nábytok aj pod skrinky, hlavne ak sú vystrašené.

Ak chcete aby sa mačka pozerala z okna, je potrebné pripevniť na okno hliníkovú klietku, ktorá sa dá vyrobiť na mieru. Na hrany okien je tiež vhodné namontovať kovové ochranné mriežky

Sieťka proti hmyzu nie je dostatočné bezpečná! Mačka ju môže ľahko pretrhnúť alebo na ňu vyskočiť a vypadnúť z okna. Balkón môžete zabezpečiť špeciálnou sieťkou.

Ak chcete mačku vypúšťať von, najskôr ju nechajte zoznamovať sa s vami a s prostredím vo vnútri domu minimálne 2 týždne. Ak je vaša mačka zvyknutá na vás, členov rodiny a cíti sa u vás pohodlne, môžete ju vypustiť na záhradu. Ak by ste ju vypustili príliš skoro, nemusí sa vrátiť.

Mačky rady šplhajú a skáču, najmä na vysoké miesta. Ak máte na poličkách a skrinkách ľahko rozbitné predmety, radšej ich premiestnite do chráneného a uzavretého priestoru mimo dosahu mačky. Nezabudnite zatvárať veko toalety, aby sa mačka nešmykla dnu. Pozbierajte všetky malé predmety ako sú gumičky, šnúrky a detské hračky, ktoré by mohla mačka prehltnúť.

Ubezpečte sa, že v dosahu nie sú žiadne lieky, čistiace prostriedky alebo potraviny. Nenechávajte na stole žiadne jedlo, ktoré by mohla mačka zjesť. 

Všetky mačky je potrebné vyčesávať, pretože pĺznu celý rok. Niektoré mačky, napríklad dlhosrsté, si vyžadujú častejšie vyčesávanie. Mačky trávia veľa času umývaním svojho tela a práve takto prehltnú veľa chlpov. V žalúdku sa z chlpov a slín vytvoria chuchvalce (trichobezoáre). Požieraním trávy sa mačka zbavuje týchto trichobezoárov tak, že ich vyzvracia.

Veľa izbových rastlín a kvetov je pre mačku toxických a môžu jej spôsobiť otravu a tráviace ťažkosti. Uistite sa, že sú vaše rastliny bezpečné, alebo ich premiestnite na iné miesto, kde nebude mať mačka prístup. Dajte si pozor na základné príznaky otravy ako apatia, zvýšené slinenie, zvracanie, hnačka alebo záchvaty.


Autorka: Antónia Barnová (študentka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie)