Poludnica so psom - ikonický výhľad na Tatry

Poludnica so psom - ikonický výhľad na Tatry

Obsah

Poludnica sa preslávila ikonickým skalným výbežkom s výhľadom na Vysoké či Západné Tatry. Je to vrchol v Nízkych Tatrách (1540 m. n. m.), ktorý ponúka panoramatický výhľad na celý Liptov. Trasa je dostupná celoročne a v každom ročnom období má svoje čaro.

My sme sa za výhľadmi vybrali v horúcom augustovom dni skoro ráno. Výšľap na Poludnicu sa zdá klamlivo ľahký, trasa má iba 5 km, ale prevýšenie dosahuje takmer 900 m. Výstup je technicky nenáročný, ale kvôli prevýšeniu skôr kondične zaťažujúci. Preto ho prispôsobte svojim a psíkovým možnostiam. Pomalším tempom sa dá vyjsť hore za 3 hodiny.

Cesta k vrcholu Poludnice so psom

K vrcholu vedú tri trasy - hlavná trasa z obce Liptovský Ján, potom výstup zo Závažnej Poruby alebo túra z Iľanova. My sme sa vybrali po modrej značke z Iľanova nevediac o jednom rebríku na trase. Preto so psíkmi odporúčame skôr trasu z Liptovského Jána alebo zo Závažnej Poruby. Všetky trasy sú dĺžkou či prevýšením približne rovnaké.

Trasa bola takmer celý čas cez les, začali sme však skoro ráno, tak sa nám pomedzi stromy krásne ukazovali ranné lúče slnka. Ku koncu výšľapu nás už hory obdarovávali výhľadmi smerom na Nízke Tatry. Spojovacím bodom všetkých troch trás je Predná Poludnica, odkiaľ je krásny výhľad na Vysoké Tatry. Zamakajte však ešte posledný kúsok a prejdite sa 10 min ďalej po žltej značke priamo na Poludnicu (1540 m. n. m.) - tam sa práve nachádza ikonický skalnatý výbežok. Verte, stojí to za to!

Vrchol je relatívne trávnatý a ponúka veľa miesta na oddych aj keď sa tam nahrnie viacero turistov. My sme si hore užili letné lúče slnka, občerstvili seba i psíkov a potom sme sa vybrali smerom dole tou istou trasou, keďže nás tam čakalo zaparkované auto. 

Za nás môžeme túto túru odporučiť všetkými labkami. Aj keď ide o pomerne náročnejší výšľap, Poludnica vás odmení rozprávkovými výhľadmi a každý by ju mal zažiť aspoň jeden krát za život.


Autorka článku: @twomerlecollies