Krmivo pre psy neslúži len na vyplnenie prázdneho žalúdka vášho psa. Domáci maznáčik z neho získava potrebné živiny a energiu pre jeho optimálne zdravotný stav. Dokonca bolo štúdiami vedecky potvrdené, že krmivo má najväčší vplyv na kvalitu a dĺžku života psa.
Krmivo pre psy sa rozdeľuje na suché a vlhké krmivo. Najväčším rozdielo medzi nimi je v obsahu vlhkých prísad a/alebo vody. Najbežnejšia forma pri kŕmení psov je kombinácia suchého a vlhkého krmiva, niektorí majitelia môžu však preferovať len jednu formu.
Suché krmivo - granule (spisovne granuly) pozostávajú z cca 90 % sušiny a 10 % mokrých prísad alebo vody. Ide o najdostupnejšie a najpredávanejšie krmivo hlavne kvôli jeho praktickosti. Dá sa jednoducho skladovať a dávkovať, a po otvorení sa rýchlo nepokazí.
Extrudácia – Pri vysokej teplote a tlaku zo surovej zmesi do granulovanej formy.
Pečenie – Pri menšej teplote a menšom tlaku než pri extrudácii pomocou varenia a sušenia surovej zmesi v peci.
Lisovanie – Pomocou vysokého tlaku stlačením surovín do granulovanej podoby. Lisovanie zachováva najväčší podiel použitých prírodných zložiek. Takéto granule bývajú zväčša najdrahšie.
Väčšinu optimálnej stravy psa by mali tvoriť živočíšne produkty. Psy dokážu získavať živiny aj z obilnín, ovocia a zeleniny, tieto zložky by však mali byť zastúpené v menšom množstve.
Mäso je najlepším zdrojom bielkovín, pretože je pre psa najprirodzenejšie a najlepšie stráviteľné, pričom aspoň 30 % živočíšnych bielkovín by tak malo pochádzať z mäsa. Najčastejšie ide o kuracie mäso, kačacie, jahňacie, morčacie, králičie, hovädzie, bravčové a ryby. Ďalej môžete v krmivách nájsť mäso z jeleňa a diviaka, ale aj menej známych druhov ako je napr. sob, kôň, bizón či klokan. Veľmi podstatné sú aj vnútornosti, ktoré sú často výživnejšie ako mäso, preto by nemali chýbať v jedálničku psa.
Aj pri tukoch platí, že pes najlepšie využije a strávi tuky zo živočíšnych zdrojov ako je napr. rybí olej. Tuky sú vynikajúcim zdrojom esenciálnych omega 3 a 6 mastných kyselín. Podporujú fungovanie procesov v tele, zlepšujú kožu a srsť, a vo vnútorných orgánoch rozpúšťajú vitamíny.
Ryža, zemiaky, ovocie a podobne zastupujú v krmive sacharidy, a preto sú výborným zdrojom energie pre psa. Zároveň obsahujú vlákninu, ktorá podporuje správnu funkciu čriev a dodáva pocit sýtosti.
Prirodzeným zdrojom minerálov je zelenina a byliny. Kvalitné krmivá však zvyknú obsahovať aj samostatné minerály v chelátovej podobe. Vitamíny podporujú metabolizmus a minerály pomáhajú budovať kosti a tkanivá.
Výživové potreby sa menia v každom štádiu života psa, preto je potrebné rozlišovať, či ide o šteňa, dospelého psa alebo seniora.
Psík je šteňaťom do jeho jedného roka života a počas tohto obdobia potrebuje krmivo pre šteniatka zamerané na zdravý vývoj. Obsahuje viac kalórií s vyšším obsahom bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov.
Úlohou krmiva pre dospelé psy je udržiavať zdravú váhu psa a optimálny príjem živín. Všeobecne je dobrou voľbou komplexné a vyvážené krmivo. Pri aktívnych psoch je zase vhodné krmivo s vyššou koncentráciou bielkovín, vitamínov a minerálov.
Pes sa stáva seniorom približne medzi 7-9 rokom jeho života, v závislosti od plemena. Staršie psy bývajú menej fyzicky aktívne a potrebujú viac odpočinku. Potrebujú teda prijímať ľahké, menej kalorické krmivo pre staršie psy a dostatok tekutín. Na to sa odporúčajú konzervy a kapsičky. Zároveň treba dbať na prípadné ochorenia alebo obezitu a vždy tomu prispôsobiť stravu.
- malé plemená
- stredné plemená
- veľké a obrie plemená.
Každé plemeno má iné potreby a zdravotné predispozície. Ak má pes zdravotné problémy alebo iné špecifické potreby, krmivo by ich malo zohľadňovať. Medzi najrozšírenejšie krmivá patrí krmivo pre psy s nadváhou alebo pre psy po kastrácii. Ich denná dávka by mala obsahovať menej kalórií, aby psa zasýtila, ale zároveň regulovala jeho váhu.
K ďalším krmivám, ktoré sa radia medzi najpredávanejšie, patria bezobilninové krmivá. Prémiové značky krmív bez obilnín potláčajú obilniny v prospech výživnejších ingrediencií.
Špeciálnou kategóriou krmiva pre psy sú veterinárne diéty. Ide o krmivá navrhnuté presne na mieru pre psov so zdravotnými problémami. Vyvíjajú ich veterinári s cieľom prevencie a liečby.
Ak sa zaujímate o správny výber krmiva pre psa, celý článok si prečítajte tu.