Stop kliešťom bez chémie – ultrazvukový odpudzovač pre psa

Stop kliešťom bez chémie – ultrazvukový odpudzovač pre psa

Obsah

Ultrazvukové odpudzovače chránia psa pred kliešťami a hmyzom bez použitia chémie. Majú však len preventívnu funkciu. Kliešte odpudzujú, ale nezabíjajú.

Fungujú na princípe vysielania prerušovaných alebo nepretržitých zvukových vĺn s frekvenciou 25-60 kHz. Táto frekvencia je pre kliešte, blchy a iný hmyz nepríjemná, pretože narúša ich zmyslové vnímanie. Sťažuje im komunikáciu, kŕmenie a párenie, čím ich odpudzuje od psa.   

Počuje vysokofrekvenčné vlny aj človek a pes?

Ľudia vnímajú zvuky do výšky cca 20 kHz, takže ultrazvukový odpudzovač nepočujeme. Pes vníma zvuky až do výšky 45 kHz a odpudzovač tak môže počuť. To ale neznamená, že mu bude prekážať.

Všetko závisí od intenzity zvuku. Čím je zvuk silnejší, tým skôr bude psovi vysoká intenzita nepríjemná.

Ako vybrať ultrazvukový odpudzovač kliešťov pre psa?

Najúčinnejšia frekvencia proti kliešťom je 25 kHz. Táto úroveň je najbližšie ku frekvencii, ktoré kliešte používajú na komunikáciu a lokalizáciu hostiteľov. Je pre nich teda najrušivejšia a odpudzuje ich.

Táto frekvencia je však bližšie aj k aktívnemu sluchu psa. Preto vyberajte odpudzovač s tichým tónom zvukom, aby psíka nerušil.

Odpudzovače s frekvenciou zvukov nad 40 kHz sú už pre psa menej vnímateľné. Môže ich zaregistrovať, no nemali by ho nijak ovplyvňovať. Bývajú ale aj o niečo menej účinné. 

ultrazvukovy_odpudzovac_kliestov_pre_psa_abc-zoo.jpg

V oboch prípadoch platí, že je pre psíka najkomfortnejší odpudzovač s prerušovaným zvukom. Napr. taký, ktorý sa aktivuje pohybom.

Všetky ultrazvukové a elektronické odpudzovače kliešťov fungujú na batérie. Niektoré sú vymeniteľné alebo nabíjateľné a iné nie. Odpudzovače s nevymeniteľnou batériou vydržia niekoľko týždňov až mesiacov.

Ako používať elektronický odpudzovač kliešťov pre psa?

Nasaďte ho psíkovi vždy, keď sa chystáte vonku. Kliešte sa takmer vždy snažia dostať ku najvyššiemu bodu psa, teda ku hlave. Preto je dôležité, aby bol odpudzovač na obojku a chránil hlavu. Dosah jeho signálov býva pomerne malý, približne do 1,5m okolo psa.

Po nasadení odpudzovača svojho psíka vždy aspoň na pár minút sledujte. Ak spozorujete známky nepohodlia, tak radšej skúste odpudzovač s inou frekvenciou alebo úplne inú alternatívu. Napr. pipetu alebo antiparazitický obojok.

Keďže ide o ochranu bez chémie, odpudzovač môžete použiť aj pre šteniatko alebo gravidnú sučku.

Majte však na pamäti, že ultrazvukový odpudzovač nie je nikdy účinný na 100%, takže by to nemala byť jediná forma ochrany. Je odporúčané odpudzovač kombinovať s repelentom, pipetou alebo inými antiparazitikami.

bio_antiparaziticky_obojok_pre_psa_abc-zoo.jpg

Nikdy ale nepoužívajte odpudzovač s repelentom, ktorý obsahuje látku permethrin. Tá je v tejto kombinácii pre psa toxická.

Nezabúdajte ani na pravidelnú údržbu odpudzovača. Z času na čas ho skontrolujte a vyčistite, aby bol stále na 100% funkčný.