5 trikov ako ochrániť záhradu pred psom

5 trikov ako ochrániť záhradu pred psom

Obsah

O výhodách života so psíkom už zrejme netreba rozprávať. Niekedy je s ním ale náročné udržať si aj peknú a upravenú záhradu. Pes totiž behá, špiní, a hrabe, čím môže poškodiť kvety a rastliny. 

Vášniví záhradkári tak musia chrániť nielen svoje mladé sadenice a zeleninu v záhrade, ale aj svojho psíka. Pri rôznorodej záhrade je totiž pravdepodobné, že aspoň jedna z kvetín alebo rastlín môže byť pre psa škodlivá. Ide napríklad o tis, narcisy, tulipány, zlatý dážď, konvalinky či prvosienky.

Pes_na_podložke_(2).jpg

Ak hľadáte spôsoby, ako ochrániť svoju záhradu a zároveň zdravie vášho psa, ste na správnom mieste. Prezradíme vám 5 užitočných tipov. 

1. Použite špeciálne prípravky 

Veľmi obľúbené sú napríklad vulkanické kamene. Sú určené pre psov, aby zabránili tvorbe žltých škvŕn na trávniku po tom, ako pes vykoná malú potrebu. Kameň sa jednoducho vloží do psej misky s vodou. Daná hornina následne odstráni dusičnany a cín, ktorý sa bežne vo vode nachádza. Pes bude mať teda čistejšiu a zdravšiu vodu na pitie.

Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča tieto kamene meniť každé dva mesiace. Taktiež je potrebné sa uistiť, že miska s kameňmi je jediným zdrojom pitnej vody vášho psa.

Ďalším vhodným exteriérovým produktom je gélový odpudzovač psov a mačiek do záhrad. Jedno balenie gélu vám poslúži na cca 50 m² plochy a udrží sa v záhrade aj napriek dažďu.

dog-rocks-vulkanicke-kamene-pre-psov-200g.jpg

2. Použite plot 

Jednou z najjednoduchších metód, ako udržať psa mimo záhrady, je postaviť plot. Jednoduchý, nízky plot vo výške psa obvykle postačuje, pretože pôsobí ako vizuálna aj fyzická bariéra. Výhodou plotu je, že vás chráni aj pred inými tvormi, ktoré si radi pochutnajú na vašich rastlinách a zelenine.

Vytvoriť bariéru však môžete aj z rastlín. Skúste to napr. s pichľavými kvetmi ako je bodliak alebo ruže. Psovi sa nebude páčiť pichanie tŕňov a týmto miestam sa bude vyhýbať.

Pes_na_podložke_(1).jpg

3. Vytvorte psovi cestičku 

Niekedy je najlepšou možnosťou spolupracovať s prirodzenými tendenciami vášho psa namiesto boja proti nim. Ak vždy vyberá rovnakú cestu cez záhradu alebo stále ocikáva ten istý kvet, budete mať ťažkosti zmeniť tieto zaužívané návyky. Ten kvet sa totiž nachádza v teritóriu vášho psa (inými slovami kvet patrí vášmu psovi) a ak máte tvrdohlavé plemeno psíka, nebude ľahké presvedčiť ho o opaku.

Namiesto toho, aby ste celú záhradu označili ako nedostupnú, radšej mu v nej vytvorte priestor na prechádzku. Táto možnosť funguje najlepšie, ak je pes rád blízko vás, keď pracujete v záhrade.

Môžete vytvoriť malú cestičku z kameňov alebo tehál, ktoré ho budú nútiť prejsť okolo kvetov a sadeníc. Týmto spôsobom môže mať pes stále prístup k záhrade, ale prinútite ho zdržiavať sa na určitej trase.

Pes_na_podložke.jpg

4. Rozptýlte svojho psa 

Vykopávanie dier v zemi je u psa často znakom toho, že sa nudí. Hračky, prechádzky alebo hádzanie loptičky ho udržia zamestnaného. Všetci sme už videli, ako naši štvornohí kamaráti dokážu po dlhej prechádzke a dobrej porcii jedla zaspať aj na niekoľko hodín. Základom šťastného psa je teda udržať ho “vyšťaveného”.

Vonku by tak nemal chýbať jeho box s hračkami, aby sa mohol stále zabaviť. Ak ale máte pocit, že váš pes miluje hrabanie v zemi, skúste mu vytvoriť miesto, kde to môže robiť.

Miesto ako pieskovisko mu umožní v pokoji si užiť hrabanie bez toho, aby ničil kvety alebo záhradu. Ak si nájdete čas na to, aby ste svojho psíka naučili hrabať len v určitej oblasti, je veľká pravdepodobnosť, že si to osvojí.

Pes_na_podložke_(3).jpg

5. Odpuďte ho vôňou

Psie čuchové orgány sú oveľa výkonnejšie ako naše. Čuch psa je približne 1 000 až 10 000 000-krát citlivejší ako čuch človeka (v závislosti od plemena). Zatiaľ čo my sa môžeme zastaviť a ovoňať ružu v našej záhrade, psy majú schopnosť zastaviť sa a ovoňať ružu, no aj vtáka, ktorý pred hodinami preletel ružovým kríkom, jednotlivé zložky pôdy a mnoho ďalších vecí.

S takýmto nosom sa záhradné vône môžu javiť psíkovi naozaj lákavo. Nepríjemné vône sú však uňho zosilnené rovnako ako tie príjemné. Psy neznášajú vôňu červenej papriky, citrusových plodov, kávové usadeniny a ocot. Môžete použiť spomínané látky, ale uistite sa, že používate rozprašovač, aby ste ich neaplikovali príliš veľa.

Na odradenie psa stačí len trochu. Ak ich použijete v záhrade alebo v kvetinovom záhone, váš pes sa pravdepodobne otočí opačným smerom. Pred použitím tejto metódy je najlepšie urobiť si vlastný prieskum a vybrať bezpečnú vôňu, ktorá psovi nemôže uškodiť.