Ako chránim psa počas letnej turistiky

Ako chránim psa počas letnej turistiky

Obsah

S letom vrcholí sezóna turistiky, kempovania a nových dobrodružstiev. Teploty stále stúpajú a horské túry sa tak sťažujú nielen pre nás, ale aj pre našich štvornohých parťákov. Psík vie byť častokrát priveľmi odhodlaný a vo väčšine prípadov na sebe nedá znať vyčerpanie a únavu. Od toho sme tu však my. Poďme si teda povedať prečo a hlavne ako sa vyhnúť prehriatiu, či úpalu a následnému odpadnutiu psíka na vašom spoločnom výlete v prírode. 

IMG_8844.jpg

Vždy je veľmi dôležité zvážiť fyzický stav vášho štvornohého parťáka a mať odpozorované jeho správanie počas horúcich dní. Nie menej dôležitý je aj vek psíka. Náročné dlhé túry s prevýšením sa mladým psom určite neodporúčajú. Treba byť trpezlivý a počkať, kým sa ukončí rast a uzavrú sa rastové chrupavky, ktoré sú náchylné na zranenia a prípadné zlomeniny. Vek, v ktorom sa rastové chrupavky uzatvárajú, je u každého plemena iný. Vo všeobecnosti je to však niekde medzi 12 až 18 mesiacmi, resp. v závislosti od plemena (a jeho veľkosti).

IMG_5306_jpg.jpg

Šikovným pomocníkom je aj tzv. „heat index“. Pri teplote nad 24 stupňov treba určite spozornieť. Medzi časté prejavy úpalu patrí: ťažké / zrýchlené dýchanie, strata koordinácie / letargia, nadmerné slintanie, zvracanie / hnačka, či bezvedomie. 

IMG_4934.jpg

Čo (ne)robiť pri úpale psíka? 

Určite treba psíka okamžite presunúť zo slnka do chládku. Položiť ho na chladnejší povrch a navlhčiť mu labky, ňufák, uši a postupne celú hlavu. Obklady studenej vody sa odporúčajú prikladať na vnútornú stranu stehien a brucha, kde sa nachádzajú najväčšie krvné cievy psa. Nikdy nepoužívajte ľadovú vodu či ľad samotný a už duplom psíka neponorte celého do vody (bazéna, či vane). Nenúťte psíka ani piť, vodu mu však určite ponúknite. 

IMG_5412.jpg

V lete si preto vždy vyberám trasy, kde viem, že sa nachádza nejaký lesný potôčik alebo iný zdroj vody. Nikdy sa však na pramene označené na mape nespolieha. V lete môžu byť častokrát vyschnuté. Preto si vždy nabalím dostatočne veľa tekutín ako pre psa tak aj pre mňa. 

S teplom ide ruka v ruke aj riziko popálenia labiek. Vedeli ste, že už pri 25 stupňoch sa vie teplota asfaltu vyšlphať až na 50 stupňov? Ak nie, tak už to viete. Vyberajte preto vždy trasy mimo asfaltu, najlepšie po lesnej cestičke či tráve (samozrejme podľa daných obmedzení) a nezabudnite mať v ruksaku pre prípad potreby ochranné papučky, ktoré aj môjmu psíkovi už niekoľkokrát zachránili labky. 

IMG_1944.jpg

Pred túrou sa snažím psíka vždy zavodniť a to približne 1 dcl vody na 10 kg hmotnosti. Vždy pridám do vody nejakú mäsovú kapsičku, predtréningovku, či inú dobrotu v závislosti od náročnosti plánovaného výletu a hor sa objavovať!


Autorka článku: @Bashitta