Roháčske plesá: Úchvatný okruh so psom v Západných Tatrách

Roháčske plesá: Úchvatný okruh so psom v Západných Tatrách

Ak sa budete nachádzať v Západných Tatrách, určite nevynechajte výlet na Roháčske plesá. Hovorí sa, že patria medzi najkrajšie zákutia, aké v týchto horách môžeme vidieť a zažiť. Trasu tvorí okruh, počas ktorého prejdete okolo všetkých štyroch jazier a dá sa prejsť v oboch smeroch. 

Rohace_5.JPG

Našim začiatočným bodom bolo parkovisko Roháče - Spálená odkiaľ vedie červená turistická značka až po Adamcuľu. Cesta ja asfaltová, takže pre psie labky nie je ideálna, dá sa však ísť pokraji po tráve. My sme išli veľmi príjemnou úzkou lesnou cestou na pravej strane od asfaltky, ktorú rozhodne odporúčam pre všetkých návštevníkov so psíkom (nájdete ju v aplikácii mapy.cz ).

Rohace_1.JPG

Od Adamculi sme sa vydali modrou turistickou značkou až k najväčšiemu vodopádu v Západných tatrách - Roháčskemu vodopádu. K vodopádu sa dá dostať úplne blízko, až pocítite jemný poprašok vody na tvári. V letných mesiacov je to až priam žiadúce sa trochu schladiť.

Smerom od vodopádu sme pokračovali po modrej značke až k rázcestiu pod Predným Zeleným. Tam sme konečne vyšli z lesa a okolo seba videli okolité hrebene Západných Tatier. Ďalej sme prešli rázcestie pod Troma kopami, až sa sme sa dostali k najvyššiemu bodu dnešného výletu a to do výšky 1719 m. n. m. V tomto momente sa nám odhalili výhľady na Štvrté Roháčske pleso, ktoré je aj najvyššie položené. Odtiaľ sme pokračovali po zelenej značke okolo všetkých štyroch jazier. Odporúčam zastaviť sa a vychutnať si chvíľu oddychu pri každom jednom z nich, pretože výhľady sú od nich na všetky smery.

Rohace_4.JPG

Na záver prichádzame k Ťatliakovej chate, za ktorou nájdete ešte posledné -  Ťatliakove jazero. Odtiaľto už pokračuje asfaltová cesta smerom dole po červenej značke až k parkovisku.

Dĺžka celej trasy je okolo 12 km, celkové prevýšenie je do 700 m a zaberie približne 5 hodín. Záleži na vás, koľko sa budete zastavovať a kochať nádherou Západných Tatier. Túra okolo Roháčskych plies je naozaj jedna z mála (ak nie jediná) túra v Západných Tatrách, kde sa môžu vybrať aj začiatočníci. Myslite však vždy v prvom rade na vek, skúsenosti a zdravie vášho psíka. Ak sa rozhodnete vydať sa na túru okolo Roháčskych plies, uistite sa, že už neprebieha zimná uzávera (od 1.11. do 15.6. každý rok). 

Rohace_2.JPG

V lete myslite na to, že je dôležité kvôli horúcim teplotám vyraziť čo najskôr ráno. Výhodou tohoto miesta je, že počas túry je niekoľko možností, kde sa psíky môžu napiť a schladiť sa. Zároveň sa tu nachádzajú aj studničky s pitnou vodou pre nás. Pribaľte si však pre istotu aj cestovnú misku pre psíka a fľašku.

Roháčske plesá a celá ich okolitá príroda sú skutočným pokladom, ktorý treba vidieť. Tak nabudúce vezmite aj vy vášho psíka a vydajte sa na turistiku práve sem.


Autorka článku: @twomerlecollies