Volovec: Najlepšie dostupný vrchol pre pokročilých turistov so psom

Volovec: Najlepšie dostupný vrchol pre pokročilých turistov so psom

Volovec (2063 m.n.m.) je majestátny vrchol, ktorý ponúka nádherné výhľady na Poľskú aj Slovenskú stranu Západných Tatier už počas výstupu.

Celkové prevýšenie sa naráta až na 1 100 metrov, preto nie je úplne vhodný pre začiatočníkov či šteniatka. Výstup je však veľmi plynulý a dobre zvládnuteľný, narozdiel od iných dvojtisícoviek v Západných Tatrách. Považuje sa za jeden z najlepšie dostupných vrcholov Západných Tatier a to bol dôvod, prečo sme sa ho aj my vydali preskúmať.

Volovec-01.JPG

Našou prioritou bolo zamračené počasie, keďže takmer celá trasa vedie mimo lesa, a to sa nám práve v tento deň pošťastilo.

Keďže nás čakal náročnejší výstup, ráno bolo dôležité psíkov poriadne zavodniť. Táto aktívna hydratácia je v rukách majiteľov psov, keďže oni nevedia kam ich berieme a čo ich v ten deň čaká. Dôležité je načasovanie - ideálne je podať vodu 2 hodiny pred výkonom, a samozrejme množstvo - odporúča sa 15 ml tekutín na 1 kg hmotnosti. 

Volovec-04.JPG

So sebou sme psíkom zbalili cestovnú misku, podložku na odpočinok a maškrty na doplnenie energie. Nezabudnite na dobrú turistickú obuv, lekárničku a vodu. Psom sme nasadili postroje značky Ruffwear, pripli amortizačné vodítko a vydali sme sa na cestu.

Volovec-03.JPG

V minulom blogu sme spomínali okruh okolo Roháčskych plies. Začiatok turistiky je úplne rovnaký - od parkoviska Roháče-Spálená po asfaltovej ceste až po Ťatliakovu chatu. Táto prvá, menej záživná časť nám trvala približne 1 hod. Za chatou sa rozprestiera Ťatliakove jazero, kde sa nám konečne otvorili výhľady na dychberúce hory. Tu sme si dali prvú prestávku - psíky si osviežili labky vo vode, napili sa a my sme sa občerstvili. 

Volovec-02.JPG

Z Ťatliakovej chaty sme pokračovali zelenou značkou smerom hore na Sedlo Zábrať. Po ceste sa nachádza viacero studničiek a prameňov, kde sme si vždy doplnili vodu a nechali psíkov napiť. Zo sedla sme išli už len po hrebeni po slovensko-poľskej hranici až na vrch Rákoň. Pre menej zdatných môže byť Sedlo Zábrať alebo Rákoň pokojne aj cieľová destinácia. Výhľady sú odtiaľ naozaj čarovné. My sme ale pokračovali ďalej, posledných 200 výškových metrov a 1,1 km až na samotný vrchol Volovec.

Volovec-05.JPG

Volovec je na vrchole relatívne rovinatý a trávnatý, poskytuje tak veľa miesta na odpočinok. My sme si rozložili cestovné podložky, ľahli si do trávy a užívali si výhľady na všetky svetové strany.

Cestou dole sme zvolili od Sedla Zábrať trasu po žltej značke, ktorá smeruje k chate Zverovka. Je trochu dlhšia, ale menej strmá. 

Volovec-08.JPG

Celá trasa je približne 17 km a zaberie celý deň (s prestávkami na oddych, na kochanie sa výhľadmi a fotenie nám zabrala cca 11 hod). Odporúčame preto vyjsť čo najskôr ráno. Bonusom je chladnejší vzduch a menej ľudí na trase. Vždy však zvážte zdravie a kondíciu vašeho psíka pred tým, než sa vyberiete na náročnejšie turistiky.


Autorka článku: @twomerlecollies