Všetko, čo potrebujete vedieť o lietaní so psom

Všetko, čo potrebujete vedieť o lietaní so psom

Obsah

Pre majiteľov domácich zvieratiek sa lietanie so psom môže často javiť ako príťažlivá alternatíva. Nechať svojho domáceho maznáčika u kamaráta? Zaplatiť mu pobyt v hoteli pre psov? Alebo si namiesto toho vybrať destináciu vhodnú pre domáce zvieratá?

Možností je naozaj mnoho - ak sa však rozhodnete vziať psa so sebou lietadlom, potrebujete sa pripraviť na viacero komplikácií. Podmienky pre cestovanie so psom sa môžu totiž líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je napr. krajina, letecká spoločnosť a veľkosť psa. 

pexels-photo-2607544.jpeg

Ak napríklad plánujete odlet z Bratislavy, Letisko M. R. Štefánika informuje, že je potrebné rozlišovať 3 tipy prepravy zvierat v lieta - na palube lietadla, v batožinovom priestore alebo na samostatnej leteckej nákladnej linke.

Letecká preprava psa

Mnoho dopravcov prepravu zvieraťa lietadlom nepovoľuje vôbec, ide napr. o populárne nízkonákladové letecké spoločnosti ako je Ryanair alebo WizzAir. Výnimkou sú samozrejme vodiace a asistenčné psy. Ak je však pobyt zvieraťa v lietadle spoločnosťou povolený, ide najmä o psa, mačku, králika alebo činčilu.

Vaše zvieratko tiež musíte umiestniť do špeciálnej prepravky s pevným a nepriepustným dnom a s otvormi na dýchanie. Špecifické požiadavky na parametre prepravky si však pre istotu overte u leteckej spoločnosti.

Prepravka pre psa Ferplast ATLAS PROFESSIONAL

5 tipov, ktoré vám uľahčia cestovanie so psom

pexels-photo-731281.jpeg

  1. Veľkosť, váha a plemeno psa: Každá letecká spoločnosť má obmedzenia týkajúce sa maximálnej veľkosti a váhy zvierat, ktoré sa môžu prepravovať na palube. Tieto obmedzenia sa zvyčajne líšia podľa leteckej spoločnosti a typu lietadla. Takisto sa u leteckej spoločnosti informujte, ktoré plemená psov povoľujú vo svojich lietadlách. 

    Psy s krátkym alebo tupým nosom (brachycefalické psy) je totiž zvyčajne vylúčené prepravovať v nákladnom priestore. Ich štruktúra tváre im môže totiž sťažiť normálne dýchanie. Letecké spoločnosti tiež často obmedzujú vstup na palubu niektorým bojovým plemenám. Skontrolujte pravidlá svojej konkrétnej leteckej spoločnosti pre presné informácie.

  2. Prepravný box alebo taška: Väčšina leteckých spoločností vyžaduje, aby bol váš pes prepravovaný v taške alebo boxe, ktorý spĺňa určité parametre. Tieto špecifikácie sa týkajú najmä veľkosti, materiálu, ventilácie a bezpečnostných opatrení. Pred odletom teda skontrolujte požiadavky leteckej spoločnosti a uistite sa, že váš pes je v bezpečí a cíti sa komfortne. 

  3. Certifikácia a dokumenty: Pri medzinárodných cestách s vašim psom je často potrebné potvrdenie o tom, že je pes zdravý a dostal potrebné očkovania. Niektoré krajiny tiež vyžadujú ďalšie špecifické certifikáty alebo povolenia. Pred cestou si preto overte všetky potrebné dokumenty a postupy, ktoré sú potrebné na vstup do cieľovej krajiny.

  4. Rezervácia a poplatky: Pri plánovaní cestovania so psom v lietadle je dôležité vopred rezervovať miesto pre vášho psa. Väčšina leteckých spoločností povoľuje počas jedného letu iba obmedzené množstvo psov – zvyčajne dvoch až šiestich, v závislosti od typu lietadla. Pred rezerváciou sa teda radšej uistite, že v lietadle je miesto aj pre toho vášho. Letecké spoločnosti môžu taktiež obmedziť, kde v lietadle môžete sedieť, ak so sebou beriete svojho psa (napr. nebudete môcť sedieť v business alebo first class a pravdepodobne si nebudete môcť vybrať miesto pri núdzovom východe). Rovnako sa môže požadovať aj doplatok alebo poplatok za prepravu psa. 

  5. Zdravotný stav a bezpečnosť: Uistite sa, že váš pes je dostatočne zdravý na cestovanie a že jeho očkovania sú aktuálne. Pred cestou môžete tiež zvážiť návštevu veterinára na posúdenie jeho zdravotného stavu a prípadné odporúčania k pobytu v lietadle.