Blog

Inšpiratívne a náučné blogy pre chovateľov domácich zvierat, rybárov, záhradkárov a milovníkov DIY.
Chovateľstvo

Veľký slovník chovateľských slov

date_range May 24, 2024

Chovateľstvo je fascinujúcim a obohacujúcim koníčkom, ale často sa v ňom stretávame s množstvom špecializovaných termínov a pojmov, ktoré môžu byť pre začiatočníkov zmätočné. Preto sme sa rozhodli vytvoriť tento slovník, ktorý vám pomôže rozlúštiť záhadné výrazy a poskytne vám jasné a jednoduché vysvetlenia.

Zobraziť článok
Teraristika

Čo potrebujem, ak chcem začať s teraristikou?

date_range May 10, 2024

Výhodou plazov a korytnačiek je nenáročná starostlivosť najmä v porovnaní s inými domácimi zvieratami. Základom je zvoliť si podľa druhu zvieratka vhodné terárium a jeho zariadenie (substrát, úkryty, 3D stena, dekorácie), zdroj osvetlenia, zdroj tepla a misku na vodu. Nezabudnite si tiež naštudovať, akú potravu zvieratko prijíma a ako často.

Zobraziť článok
Papagáje

Čo nesmie chýbať v klietke pre papagája?

date_range Apr 16, 2024

Ak klietku vybavíte všetkým, čo papagáj potrebuje, doprajete mu každodennú zábavu a stimuláciu. Váš vták bude potrebovať misku na krmivo a misku na vodu. Najlepšie sú oceľové misky, ktoré sa dajú uchytiť na klietku aby sa zabránilo vyliatiu vody a rozsypaniu potravy.

Zobraziť článok
Dom, dielňa, záhrada

Liahne, krmítka a napájačky

date_range Apr 9, 2024

V dnešnej dobe, keď sú bioprodukty a sebestačnosť na vzostupe, sa mnohí z nás rozhodujú pre malé farmy priamo vo svojich domovoch alebo na záhradách. Tento trend naberá na popularite nielen kvôli udržateľnosti, ale aj pre potešenie z chovu a pestovania vlastnej potravy.

Zobraziť článok
Dom, dielňa, záhrada

Oživenie trávnika po zime

date_range Apr 2, 2024

Zima môže byť pre trávnik veľkou skúškou. Od snehovej pokrývky až po nízke teploty. Všetky tieto faktory môžu zanechať trávnik v menej ideálnom stave. Avšak s príchodom jari prichádza aj príležitosť vrátiť vášmu trávniku život a krásu.

Zobraziť článok
Dom, dielňa, záhrada

Aký typ plotov a ohrád zvoliť pre vašu záhradu?

date_range Mar 13, 2024

Okrem pestovania kvetov, zeleniny a ovocia je dôležité aj to, ako svoju záhradu ohradíme. Ploty a ohrady nie sú len praktickým prvkom záhrady, ale aj jej vizuálnym a estetickým doplnkom. Vybrať ten správny typ nie je vždy jednoduché, pretože musíme zvážiť viacero faktorov: od účelu, cez materiál, až po vplyv na celkový vzhľad záhrady. V tomto blogu vám poradíme, ako na to.

Zobraziť článok
Hlodavce

Ako vybrať správnu klietku?

date_range Nov 27, 2023

Každý hlodavec potrebuje špecifickú veľkosť klietky, no stále platí zásada, že čím je klietka väčšia, tým je lepšia. Zvieratko v nej potrebuje dostatok miesta. Mreže klietky by mali byť z nehrdzavejúceho materiálu, poprípade natreté farbou na vodnej báze, ktorá zvieratku neškodí.

Zobraziť článok
Hlodavce

Akého hlodavca si vybrať za domáce zvieratko?

date_range Nov 9, 2023

Výber hlodavca alebo malého cicavca nie je ľahká úloha. Tieto malé zvieratká sú od vás úplne závislé a potrebujú každodennú starostlivosť. Navyše, ak kupujete hlodavca ako domáce zvieratko pre svoje dieťa, musíte byť pripravení na to, že väčšinu starostlivosti preberiete práve vy.

Zobraziť článok
Psy

11 základných minerálov, ktoré potrebuje pes v krmive

date_range Sep 29, 2023

Minerály sú podobne ako vitamíny nevyhnutnou súčasťou stravy pre psov. Zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní optimálneho fungovania organizmu. Sú stavebnými prvkami tkanív a kostí, regulujú metabolizmus, podporujú imunitný a nervový systém a udržiavajú rovnováhu elektrolytov.

Zobraziť článok
Psy

Prečo nekupovať lacné krmivo pre psa zo supermarketu?

date_range Sep 4, 2023

Ak ste nikdy nepremýšľali o tom, čo presne znamenajú percentá na obale psieho krmiva a prečo je také dôležité venovať im pozornosť, teraz je ten správny čas začať. Základnou vedomosťou pri výbere krmiva je fakt, že jednotlivé zložky sú uvedené vzostupne podľa ich percentuálneho zastúpenia.

Zobraziť článok
Psy

Ako vybrať správne krmivo pre psa?

date_range Aug 28, 2023

Pes nepotrebuje krmivom iba zaplniť žalúdok. Potrebuje z neho získať všetky potrebné živiny a energiu pre jeho optimálne zdravie. Mnohé štúdie potvrdili, že práve krmivo má najväčší vplyv na kvalitu a dĺžku života psa.

Zobraziť článok
Mačky

8 mýtov o mačkách, ktoré potrebujete poznať

date_range Jul 25, 2023

Mačky žijú v spoločnosti človeka už približne 12 000 rokov. Ich správanie a nezávislosť už stáročia inšpirovali rôzne mýty a povesti. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najznámejších mýtov o mačkách a rozlúskneme pravdu za ich nevinným “mňau”.

Zobraziť článok
Psy

Výhody a nevýhody cestovania so psom na dovolenku

date_range Jul 17, 2023

Cestovanie s vaším chlpáčom rozhodne ponúka výhody, ktoré stoja za zváženie. Určite si však aj vy viete predstaviť nevýhody, ktoré by ste mali taktiež zohľadniť pri plánovaní cesty. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko úskalí aj benefitov, ktoré cestovanie so psom na dovolenku prináša.

Zobraziť článok
Psy

Prečo pes potrebuje plávaciu vestu a ako ju vybrať?

date_range May 15, 2023

V hlbokej a najmä studenej vode môže kedykoľvek nastať nebezpečenstvo. Stačí, ak sa pes napije väčšieho množstva vody alebo dostane kŕč. Riziko hrozí aj pri dlhšom plávaní, kedy psíka premôže únava. Ak sa chcete vyhnúť nebezpečným situáciám, potrebujete plávaciu vestu pre psa.

Zobraziť článok
Psy

3 kroky ako pripútať svojho psa v aute

date_range Apr 14, 2023

Existuje správny spôsob, ako pripútať svojho psa v aute: prvým krokom je zakúpiť postroj testovaný pri nárazoch a druhým je správne svojho psa pomocou tohto postroja pripútať. Ako psa správne pripútať bezpečnostným postrojom?

Zobraziť článok